Tereziánske dni Holíč 2016 - 13. ročník 17.-18.6.2016

Tereziánske dni Holíč 2016 – 13. ročník 17.-18.6.2016

Srdečne Vás pozývame prežiť dvojdňové podujatie plné zábavy a histórie. Podujatie sa uskutoční v rámci projektu Tereziánsky remeselný dvor, ktorého cieľom je prehĺbenie spolupráce medzi dvoma partnerskými mestami – Holíčom a mestom Hollabrunn v Rakúsku – prostredníctvom spoločných kultúrnych podujatí.

Už tradičné podujatie sa uskutoční v areáli národnej kultúrnej pamiatky Holíčsky zámok, kde bude pre návštevníka pripravená bohatá ponuka programu.

Zámok v Holíči, v súčasnosti národná kultúrna pamiatka bola reprezentačným letným sídlom cisársko-kráľovskej rodiny Habsburgovcov. Jeho najslávnejšou érou je obdobie od prvej polovice 18. storočia až do roku 1918. Cisár František Štefan Lotrinský a jeho manželka Mária Terézia priniesli veľkolepý rozmach nielen tejto jedinečnej stavbe, ale i celému regiónu. V 20. storočí utrpel značnú ujmu, bol devastovaný a niekoľko desiatok rokov verejnosti neprístupný. Po rokoch nevyjasnených vlastníckych vzťahov a zámerov majiteľov sa stal majetkom mesta. Samospráva sa stará o jeho postupnú rekonštrukciu, niektoré časti už uviedla do prevádzky. Areál tak opäť ožíva a to najmä v podobe rôznych podujatí a tieto, aj napriek stále viditeľnému poškodeniu budovy, majú neopakovateľnú atmosféru.

TEREZIANSKE-DNI-HOLIC-2016