English EN Slovak SK

Seredský hodový jarmok

Seredský hodový jarmok

Pripojte sa k nám.

Máte aj Vy záujem o vstup do Klastra?

Seredský hodový jarmok

Člen Klastra RR – mesto Sereď v dňoch 23. a 24. júna uskutočnilo tradičné podujatie Seredský hodový jarmok, ktorý sa koná každý rok pravidelne v poslednej tretine na uliciach Školská, Kostolná, Mlynárska a Vinárska. Jeho súčasťou je kultúrny program, ktorý sa koná pred budovou Domu kultúry Sereď. Organizátorom je Dom kultúry Sereď a Mesto Sereď.

Návštevníci mali možnosť ochutnať tradičné jarmočné špeciality, či nakúpiť si v predajných stánkoch. Pripravený bola aj bohatý hudobný, či kultúrny program. V propagačnom stánku Klastra RR bol veľký záujem najmä o turistické mapy, či materiály propagujúce možnosti trávenia voľného času v Trnavskom kraji. Deti zas potešili drobné propagačné predmety, ako napríklad lízanky, či pexeso.

Historicky boli trhy a jarmoky dôležitou súčasťou života ľudí aj v minulosti. Týždenné alebo výročné trhy podporovali samotný rozvoj stredovekých miest. Umožňovali nielen poľnohospodárom, ale aj remeselníkom predať a vymeniť, hlavne domáci sortiment. Postupne sa trhový sortiment menil na cielenú výrobu tovaru, ktorý bol vyhľadávaný, mal odbyt a bol potrebný. Strategická poloha Serede na hlavnom cestnom ťahu z Bratislavy do Nitry, ale aj blízkosť Šintavského hradu podnietili hospodársky rozvoj, ktorý od začiatku 15. storočia vyústil do premeny dediny (villa) na mestečko (oppidum). Priame doklady o trhu a jarmoku v Seredi pochádzajú z roku 1422, 1514 a z roku 1524.

 

 

Shape
Shape