English EN Slovak SK

Jarné putovanie po vinohradoch starej Hlohovecko – šintavskej oblasti (4. ročník)

Jarné putovanie po vinohradoch starej Hlohovecko – šintavskej oblasti (4. ročník)

Pripojte sa k nám.

Máte aj Vy záujem o vstup do Klastra?

Jarné putovanie po vinohradoch starej Hlohovecko – šintavskej oblasti (4. ročník)

V poslednom období  stále viac a viac rezonuje v našej spoločnosti  označenie „ Vinári sú zlatou ozdobou našej krajiny“.

Naše vína by mali vyslať podnet k tomu, aby sme viac zveľaďovali slovenské vinohradnícke územie a priťahovali cudzincov a domácich na vínnu turistiku na Slovensko.

A to je práve výzva, ktorá viedla Hlohovecký cech vinárov k zorganizovaniu v poradí už 4. ročníka akcie Jarné putovanie po vinohradoch starej Hlohovecko – Šintavskej oblasti . Toto podujatie sa konalo v sobotu 10.júna 2017 so štartom na Urbánku v Hlohovci, pamätnom to mieste   vinárov a vinohradníkov nášho regiónu. Prítomných účastníkov na úvod privítal predseda Hlohoveckého cechu vinárov Pavol Tutura.

Aj keď predpoveď počasia nebola príliš priaznivá , na mieste štartu sa zišla takmer stovka záujemcov, ktorí po úvodnom oficiálnom zahájení nedočkavo vyrazili na trasu do vinohradov. Ako prvý na trase bol vinohrad Richarda Sojáka. V ňom čakalo pútnikov milé prekvapenie v podobe pohárika dobrého vínka od p. Sojáka. Tento skúsený vinohradník a vinár trpezlivo odpovedal na početné otázky pútnikov. Málokto však pozná, že v tejto lokalite sa v roku 2013 urodila tomuto vinohradníkovi  odroda Müller Thurgau výnimočnej kvality. Práve z tohto kvalitného hrozna urobil Matyšák špičkové víno. Prestige Műller Thurgau 2013 porota na súťaži Bacchus v Madride ocenila najvyšším hodnotením – víno získalo 96 bodov (zo 100-bodovej stupnice), čo sa zatiaľ nepodarilo žiadnemu slovenskému vínu na súťaži v zahraničí. V našom regióne sa oddávna dopestovalo kvalitné hrozno, ktoré však skončilo ako surovina v Modre a Pezinku, kde z neho vyrobili špičkové vína. Len málo sa vedelo o tom, odkiaľ pochádza toto kvalitné hrozno. Dnes už vinári spravidla uvádzajú odkiaľ pochádza hrozno, z ktorého je vyrobené ich víno.

Účastníkov putovania však ešte čakalo viacero vinohradov na vytýčenej trase a tak pochod pokračoval v smere na Šianec , okolo radarov do družstevných vinohradov. Nakrátko sme vyšli z vinohradov a trasa pochodu pokračovala cez Mladý háj a Bočinu. Opustili sme vinohrady, ktoré geograficky patria do Šintavskej pahorkatiny a vstúpili sme do vinohradov nachádzajúcich sa v predhorí Považského Inovca. Medzičasom sa zlepšilo aj počasie, čo len umocnilo dobrú náladu pútnikov. Paľko Tutura trpezlivo vysvetľoval fakty z histórie tejto lokality ale zároveň aj ukázal spolupútnikom novo vysadený vinohrad v tejto lokalite. A už sme sa blížili k vinohradom Ladislava Černého, kde nás čakalo príjemné občerstvenie v podobe veltlínskeho zeleného a zweigeltrebe. Kvalitné vínko ešte viac umocnilo nádherné výhľady na Hlohovec.

Po krátkom zostupe sme sa dostali na Novú štvrť, kde nás v hostinci pod orechom čakalo príjemné prekvapenie  v podobe Jašterskej kapustnice. A to už bol záver nášho putovania po vinohradoch.

Organizátorov tohto podujatia potešila skutočnosť, že medzi účastníkmi bolo mnoho mladých ľudí, ktorí sa tu mali možnosť dozvedieť mnoho cenných informácii jednak z histórie nášho hlohoveckého regiónu ako aj o pestovaní vínnej révy a výrobe kvalitného vína.

Záverečné zhodnotenie účastníkmi bolo jednoznačné. Prídeme aj na ďalšie ročníky tejto krásnej akcie.

Ing. Jozef Kertész podpredseda Hlohoveckého cechu vinárov

Shape
Shape
Secured By miniOrange